pühapäev, 4. oktoober 2015

Sügiskool 2015 tuleb peitumusest nähtumusse

Roland Barthes. 1977, Pariis. Foto Louis Monier (Gamma). Allikas: www.roland-barthes.org

XVI Semiootika Sügiskool pealkirjaga „Peitumus/Nähtumus” toimub 14.–15. novembril Mammaste tervisespordikeskuses Põlva külje all.

Sügiskooli pealkiri „Peitumus/Nähtumus“ viitab visuaalse maailma tähendusloomele kultuuris. Mis on see, mida me fotodes näeme? Milline maailm peitub visuaalse maailma taga, kuidas see maailm ennast loob?

Sel aastal on sügiskool pühendatud Prantsuse semiootiku Roland Barthes’i 100. sünniaastapäevale. Kirjandusteoreetik ja semiootik R. Barthes (12. nov 1915 – 25. märts 1980) uskus, et foto on jäljend konkreetsest objektist ning lahutamatult seotud reaalsusega. Foto kirjeldab seda, mis on olnud.

Sügiskool seob omavahel fotograafia, Barthes´i metodoloogilised otsingud, online-kultuuri tähistamispraktikad ja selle visuaalsuse ning fotograafia töötoa. Töötuba tutvustab 19. sajandi ambrotüübi* ja dagerrotüübi* valmistamise etappe, mis viivad meid tagasi fotograafia sünni juurde.


* Ambrotüüp on märgkolloodiummenetluse teel saadud nõrgalt alasäritatud negatiivkujutis klaasil, mis näib mustale taustale (must kangas, paber, kartong vms.) asetatuna positiivina: kujutise tihedamad alad on tumedast taustast heledamad.
* Dagerrotüübid on hõbetatud kujutis vaskplaadist alusel. Dagerrotüüpiat tutvustati Pariisis avalikkusele esimest korda laiemalt 176 aastat tagasi, 19. augustil 1839. aastal. Seda kuupäeva peetakse fotograafia sünnipäevaks.

– – –

Vaata ka Roland Barthes'i kohta Wikipediast, lehekülge tema elust ja loomingust ja sünniaastapäevale pühendatud fotojahi lehekülge.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar